Амир му разказа за майка си, допълвайки:
- С тази заработка няма да издържим, трябват ми още киловати.
Алекс се наведе и
- Виж, има едни хапчета – нелегални са, но дават три пъти повече енергия.
Mлъкна за кратко и продължи:
- Пробвах веднъж и резултатът ми за деня беше по три. Мога да те уредя да си вземеш, но трябва да внимаваш!
- С какво да внимавам? - попита Амир.
- С едно, две нищо няма да ти стане! Ако прекалиш, казват, че водят до загуба на памет, припадъци и кой знае какво друго. Викат им: “Розова енергия”.
Амир се качи на велоергометъра и завъртя педалите. Докъдето му стигаше погледа, хора бягаха, гребяха и хиляди устройства отброяваха натрупаната енергия, която системата превръщаше в електричество.
Всеки обед почиваха заедно с Алекс и после отиваха на строежите. Приятелят му прибра изпразнената от храна кутия в раницата, изтупа ръце и заговори:
- Побесняха да строят станции. Къде ще идем днес?
- На новата, в края на града! – отвърна Амир - За тежката работа сме добре дошли навсякъде!
Двата силуета с вързани на кръста анораци и момчешка походка тръгнаха.
Лиза стартира със седем спринтьорки и завърши първа. Мускулите ѝ пулсираха с ритъма на марша на победата, който изригна от екрана. Вдигна ръце, махайки и се усмихна. Над образът ѝ изплува надписът: “Енергия за победа! Световният съюз подкрепя спорта“.
Амир подмина небостъргача, на който се излъчваше рекламата и спря пред входа на църквата. Беше едва 7.00 часа и по сивите улици се стелеше мъгла.
Скоро Алекс се появи. Огледа се и му подаде пликче:
- Нося ти още две! – беше по-нисък, но също толкова жилав и слаб като него.
- Благодаря! – отвърна Амир.
- Човече, сигурен ли си, че няма да се прецакаш? – погледът на Алекс шареше нервно.
- Няма! Ще изчакам да минат няколко дни, а и тялото ми ги приема добре.
Тази вечер Амир отново се прибра с препълнени пакети с храна. Радваше се, когато виждаше светлината на дома си отдалеч.
- Жалко за огъня! - изрече майка му. - Баща ти така обичаше камината. Но когато забраниха въглищата, решиха, че и горенето на дърва замърсява въздуха.
- Разкажи ми за парите! - въпреки че беше на двадесет и седем, Амир излъчваше все още момчешко любопитство.
- Ти знаеш, казвала съм ти. Бяха всъщност цифри, както и сега киловатите. Сринаха се на петата вълна на пандемията и настана хаос. Тогава възникна Съюзът с новите си стандарти. Никой не очакваше, че липсата на електричество ще го превърне в новите пари.
Амир преглътна и отново попита:
- Това е заради затварянето на централите, работещи с въглища и атоми, нали?
- Да, а имаше и много слънчеви генератори - особено в някои страни. Това беше най-чистата и евтина енергия. – казвайки това, погледът на майка му потъмня.
Амир я гледаше и се опита да си я спомни като млада, когато рисуваше. Бил е едва на пет. Съседите му разказваха, че картините ѝ се купували по цял свят. Продавала ги на безценица. Смятала, че творчеството е дар за хората. Баща му я подкрепял. Но всичко приключило, когато той се споминал. Амир помнеше това, как с разпуснатата си дълга коса, събра всички платна и ги изхвърли.
- Искаш ли да ти купя листи и бои, мамо? - плахо попита той.
Тя се стресна и го погледна така сякаш чу за нещо забранено.
- Не, Амир, сърцето ми е пусто!
Имаме вече 5100 починали от синдрома! - произнесе Председателят на Здравната комисия. - Може би е време да опитаме с вдигане на щита. Ако вирусите се появят, винаги може да го върнем!
- Населението никога няма да позволи връщането му и сега едва се справяме с протестите. - намеси се Генералният секретар на нациите.
Събранието се водеше при закрити врати. Членове на комисиите към Съвета носеха бели тоги, отразяващи се в огледалата на овалната зала.
- Какви са последните данни от „Oтлъчилите се“?- попита Председателят по управление на кризи.
- Вирусите все още съществуват, но живеят с тях. Някъде са спрели да водят статистика.
- Вдигнем ли щита, блокадата на Съюза трябва да остане. В противен случай всичко е било напразно! - продължи Председателят на здравната комисия.
- Трябва да решим какво ще се случи с разменната система. - Секретарят по финансовите въпроси заместваше шефа си. Той беше единственият в Съвета под четиридесет години и нямаше търпение да се докаже.
- Нужен е преход от поне една година. - продължи младокът.
- Хората нямат това време! - прекъсна го Председателят на здравната комисия.